Úvod » Knihy » Katolická církev a totalitarismus v českých zemích

Katolická církev a totalitarismus v českých zemích

Katolická církev a totalitarismus v českých zemích

Petr Fiala, Jiří Hanuš (eds.)

Katolická církev a totalitarismus v českých zemích

Doporučená cena: 179,- Kč
Cena po slevě: 153,- Kč
Cena pro předplatitele: 135,- Kč

Kniha je rozebrána

Podle mínění odpovědných pozorovatelů je téma církve a totalitarismus hlavním, ne-li dokonce nejdůležitějším tématem evropských církevních dějin ve 20. století. To platí již pro fašistické režimy a pro nacistickou velmoc, která byla smetena na konci druhé světové války, pro Sovětský svaz od roku 1917 a pro okruh prokomunistických států východní a střední Evropy od roku 1945.
Tato publikace je rozdělena do tří částí: V první jsou představeny sociálně-vědní a historické teoretické přístupy, jež se věnují různým podobám totalitarismů i autoritativních režimů ve vztahu ke křesťanství. Ve druhé analyzují jednotliví autoři ve svých „případových studiích“ vybrané aspekty vztahu katolické církve k nacismu a komunismu v českých zemích. Třetí část se věnuje reflexi historické zkušenosti: proměnám totalitární vlády v Československu a příčinám úpadku komunistického režimu ve středoevropské perspektivě.
Editoři se pokusili zdůraznit různé teoretické a metodologické přístupy a nutnou mezioborovou součinnost, bez níž by zkoumané téma nebylo možné zvládnout. Autoři jednotlivých studií jsou odbornými historiky, politology, právníky a filozofy.

AUTOŘI:
STANISLAV BALÍK
KARL BALLESTREM
MICHAL BAUER
ZDENĚK DEMEL
PETR FIALA
JIŘÍ HANUŠ
JAN HOLZER
IGNÁC A. HRDINA
JAN CHVATÍK
MIROSLAV MAREŠ
JAN SOKOL
PAVEL ŽÁČEK

Informace o knize

Ediční řada: Historia ecclesiastica
Číslo publikace: 118
Vydání: 1.
Formát: , brožovaná vazba, 220 stran
ISBN: 80-85959-98-4
Rok vydání: 2001
Dostupnost: rozebráno

zpět