Úvod » Knihy » Hledání politické filosofie

Hledání politické filosofie

Hledání politické filosofie

W. J. Stankiewicz

Hledání politické filosofie

Ideologie na sklonku dvacátého století

Doporučená cena: 398,- Kč
Cena po slevě: 339,- Kč
Cena pro předplatitele: 299,- Kč

Kniha je zamyšlením nad hlavními ideologiemi sklonku dvacátého století či přesněji – jak uvádí sám autor – „výkladem konzervatismu, rozborem liberalismu, obžalobou socialismu a nekrologem komunismu“. Stankiewiczův přístup je zakotven v tradici politické filosofie, takže jednotlivé směry a předpoklady, které stojí v jejich pozadí, jsou „brány za slovo“ důsledněji, než dnes bývá zvykem, a bez ohledu na to, že některé formulace dnešnímu uchu znějí až provokativně a politicky nekorektně. V závěrečné části ­autor dospívá k novému pojetí politické ideologie, jež má umožnit „repatriaci“ tohoto konceptu a jeho nové uplatnění v současné i budoucí politické teorii.

W. J. Stankiewicz byl politický filosof, jehož zájmy pokrývaly mnoho oblastí sociálních věd. Narodil se ve Varšavě roku 1922, studoval v Polsku a ve Velké Británii (univerzita St. Andrews a London ­School of Economics and Political Science). Za druhé světové války sloužil nejprve v řadách Polské exilové armády ve Francii (1940), poté se jako voják 1. polské pancéřové divize, jež byla součástí britské osvobozovací armády, v letech 1944–1945 účastnil operací ve Francii (Normandie), Belgii, Holandsku a Ně­mecku, a nakonec se stal příslušníkem 2. polského armád­ního sboru v Itálii.
Stankiewicz byl hostujícím postgraduálním členem Střediska mezinárodních studií při Princetonské univerzitě a badatelem Střediska pro středoevropská studia v New Yorku; jako ekonom pracoval pro vládu státu Ontario v Kanadě. Vyučo­val také na londýnské Polské univerzitní koleji a od roku 1957 na Univerzitě Britské Kolumbie. Kromě toho před­nášel na mnoha dalších univerzitách. W. J. Stankiewicz zemřel v roce 2006.
V češtině již od tohoto autora vyšly dvě knihy: Záznamy/Jottings (Atlantis 1995) a Politická teorie a současný svět (CDK 2003).

Informace o knize

Ediční řada: Politologická řada
Číslo publikace: 206
Vydání: 1.
Překlad: Tomáš Suchomel
Formát: , brožovaná vazba, 464 stran
ISBN: 80-7325-086-1
Rok vydání: 2006
Dostupnost: na skladě

zpět