Úvod » Knihy » Historie jako myšlení a jako čin

Historie jako myšlení a jako čin

Historie jako myšlení a jako čin

Benedetto Croce

Historie jako myšlení a jako čin

Doporučená cena: 298,- Kč
Cena po slevě: 254,- Kč
Cena pro předplatitele: 224,- Kč

Kniha Historie jako myšlení a jako čin z roku 1938, jejíž první české vydání držíte právě ve svých rukou, představuje poslední velké dílo Benedetta Croceho, italského filosofa, estetika, historika, jednoho z posledních výrazných představitelů velké evropské kultury a civilizace 19. století. Croce završil touto knihou, jež spatřila světlo světa v předvečer druhé světové války, své celoživotní myslitelské úsilí, v jehož středu stála otázka dějin, jejich poznání a pochopení.

Benedetto Croce (1866 Pescasseroli – 1952 Neapol) založil v roce 1902 spolu s filosofem Giovanni Gentilem (1875–1944) hnutí a stejnojmenný časopis Critica, a ač vedl život nezávislého intelektuála, jemuž rodinný majetek (o své blízké přišel při zemětřesení v Casamicciola v roce 1883) umožnil věnovat se studiu a bádání nezávisle na jakémkoli akademickém prostředí, působil jako ministr školství v Giolittiho vládě (1920). Poté, co se s Gentilem rozešel kvůli fašismu, byl to on, kdo redigoval Manifest antifašistických intelektuálů z roku 1925. Mussoliniho režim se snažil Croceho izolovat doma v Itálii i mezinárodně, navzdory tomu revue Critica, kterou Croce nepřestal vydávat, představovala i nadále diskrétní, ale důležitou intelektuální opozici fašistickému režimu. Do veřejného života se Benedetto Croce vrátil krátce po pádu Mussoliniho režimu a osvobození Itálie. Croce přivítal pád duceho, přál si však, aby i po druhé světové válce byla v Itálii zachována monarchie. To ho přivedlo k rozhodnutí odmítnout nabídku stát se prvním prezidentem nové italské republiky, nabídku, jež mu byla předložena jako respektované prvořadé intelektuální a morální osobnosti.
Nyní tedy máme – prostřednictvím českého vydání – možnost splatit jistý dluh intelektuálnímu dědictví velké osobnosti italského a evropského liberalismu. Benedetto Croce se i dnes jeví jako herold určité výzvy určené zejména evropskému světu, jež platila v minulosti stejně jako dnes.

Culture 2000

Tato kniha vychází s podporou programu Culture 2000 Evropské unie.

Informace o knize

Ediční řada: Klasikové společenských věd
Číslo publikace: 219
Vydání: 1.
Překlad: Hana Mondelli Lhotáková
Formát: , vázaná vazba, 256 stran
ISBN: 80-7325-099-3
Rok vydání: 2006
Dostupnost: na skladě

zpět