Úvod » Knihy » Interpretace ruské revoluce 1917

Interpretace ruské revoluce 1917

Interpretace ruské revoluce 1917

Jiří Hanuš, Radomír Vlček (eds.)

Interpretace ruské revoluce 1917

Doporučená cena: 198,- Kč
Cena po slevě: 169,- Kč
Cena pro předplatitele: 149,- Kč

Tato publikace je volným pokračováním úspěšné knihy s názvem Interpretace francouzské revoluce. Tentokrát se jedná o sborník příspěvků z konference věnované revoluci ruské, která se konala na podzim v roce 2007 na půdě Filozofické fakulty MU v Brně a již zorganizovalo Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy, Historický ústav AV ČR, v.v.i. a Centrum pro studium demokracie a kultury.
Ruská revoluce v roce 1917 představuje přelom evropských i světových dějin 20. století, jenž změnil politickou, hospodářskou i kulturní situaci v mnoha zemích. Rovněž představuje mezník, který ovlivnil značným způsobem i historiografii a vůbec přemýšlení o dějinách. Před čtenářem vyvstává celá řada významných témat – od Masarykova pohledu na Rusko a jeho vývoj v moderní době přes problematiku ruských Čechů, pohled na revoluci v dílech ruských emigrantů a dalších zahraničních i českých badatelů až po současné vědecké interpretace. Součástí korpusu jsou i dva politologické rozbory, které se pokoušejí začlenit ruskou revoluci do kontextu nedemokratických režimů i do souvislostí výuky. Znalce potěší i erudované příspěvky věnované ruské i mimoruské kinematografii. Pohled ze zahraničí (Polsko, Slovensko) vhodně doplňuje české texty.
Editoři jsou přesvědčeni o tom, že publikace bude inspirativním uvedením do potřebné odborné diskuse o ruských dějinách minulého století a o důsledcích těchto dějin ve střední Evropě i jinde ve světě.

Autoři:
Stanislav Balík
Jaromír Blažejovský
Jan Dvořák
Maciej Górny
Jiří Hanuš
Ľubica Harbuľová
Jan Holzer
Martin Kučera
Josef Šaur
Kamil Štěpánek
Jaroslav Vaculík
Václav Veber
Radomír Vlček
Zbyněk Vydra

Informace o knize

Ediční řada: Dějiny a kultura
Číslo publikace: 270
Vydání: 1.
Formát: , brožovaná vazba, 184 stran
ISBN: 978-80-7325-150-5
Rok vydání: 2008
Dostupnost: na skladě

zpět