Úvod » Knihy » Třetí vlna

Třetí vlna

Třetí vlna

Samuel P. Huntington

Třetí vlna

Demokratizace na sklonku dvacátého století

Doporučená cena: 398,- Kč
Cena po slevě: 339,- Kč
Cena pro předplatitele: 299,- Kč

Samuel Phillips Huntington, přední a vlivný americký politický teoretik, nabízí jednu z nejlepších koncepčních analýz politické vědy. Kniha je impozantní již svým geografickým záběrem – předkládá analýzu konce nedemokratických režimů a přechodu k demokracii ve více než třech desítkách zemí v letech 1974–1990, a to tak rozdílných a vzdálených, jako je kupříkladu Surinam, Barma, Turecko či Československo. A nejenom to – zevrubně analyzuje i vlivy a podmínky prvních dvou vln demokratizace od počátku 19. století.
Autor dochází k závěru, že zhroucení nedemokratických systémů a následná demokratická tranzice mohou být zapříčiněny různými vlivy, které však mají některé společné jmenovatele – upadající legitimitu a výkonnost, hospodářské krize, změny náboženských poměrů, zahraniční vlivy či lavinový efekt.
Není mnoho politologických děl, která se stanou klasikou. Jen pár vyvolených přežije, aby se stala základem a oporou dalšího výzkumu. Kniha Třetí vlna. Demokratizace na sklonku dvacátého století k takovým bezesporu patří.

Samuel P. Huntington (1927), profesor Harvard University, přední americký politolog. V době vlády prezidenta J. Cartera pracoval v Bílém domě jako poradce pro bezpečnost a plánování při Národní radě bezpečnosti. Autor mnoha knih zabývajících se mezinárodní i národní politikou – např. Political Order in Changing Societes (1968), The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century (1991), The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order (1997, česky Střet civilizací. Boj kultur a proměna světového řádu, 2001), Who Are We? America’s Great Debate (2004, česky Kam kráčíš, Ameriko? Krize americké identity, 2005). Zakladatel časopisu Foreign Policy.

Informace o knize

Ediční řada: Klasikové společenských věd
Číslo publikace: 276
Vydání: 1.
Překlad: Tomáš Suchomel
Formát: , vázaná vazba, 344 stran
ISBN: 978-80-7325-156-7
Rok vydání: 2008
Dostupnost: na skladě

zpět