Úvod » Knihy » Pravým okem

Pravým okem

Pravým okem

Maciej Ruczaj, Maciej Szymanowski (eds.)

Pravým okem

Antologie současného polského politického myšlení

Doporučená cena: 249,- Kč
Cena po slevě: 212,- Kč
Cena pro předplatitele: 187,- Kč

Po roce 1989 „jsme chtěli vstoupit do postmoderního ráje, jehož brány byly před námi tak dlouho uzavřeny. Chtěli jsme se přitulit k matce Evropě..., být bezstarostnými, šťastnými obyvateli Venuše, planety, kde budeme osvobozeni od tíhy zodpovědnosti za vlastní budoucnost." Antologie Pravým okem je záznamem procesu dekonstrukce této iluze a zpochybnění dogmat prvních let éry transformace v Polsku, ale i v celé střední Evropě.

Musíme se vzdát vlastních politických a kulturních tradic, abychom se stali pravými Evropany? I když se chceme dívat vpřed, proč musíme nutně zapomenout na minulost? Znamená evropská integrace, že mizí zodpovědnost za vlastní státnost? Tyto otázky si kladou nejvýznamnější polští konzervativní a konzervativně-liberální komentátoři a publicisté. Jejich hlas je v Polsku posledních let stále více slyšet: „sémantická revoluce" ve veřejné debatě, jejímiž strůjci byli autoři textů této antologie, je jedním ze zdrojů pádu post­komunistické levice a zdrcující převahy pravicové a středo-pravicové orientace na polské politické scéně od roku 2005. Platnost jejich úvah však není omezena pouze na polské prostředí: tyto texty mají za úkol provokovat a vybízet k zamyšlení i nad dilematy české a světové politiky.

V zahraničí je současné Polsko často vnímáno jednostranně - očima levicově-liberálních elit. Podívejte se na ně nyní „pravým okem".

Recenze

Martin Ehl, Hospodářské noviny, 25. června 2010
Polsko pravým okem
Dva výbory z esejistické tvorby a také politická fikce, dotýkající se tématu lustrací, dávají nahlédnout do konzervativního proudu v současném Polsku... více

Informace o knize

Ediční řada: Politika a společnost
Číslo publikace: 331
Vydání: 1.
Formát: A5, brožovaná vazba, 204 stran
ISBN: 978-80-7325-211-3
Rok vydání: 2010
Dostupnost: na skladě

zpět